کدام وجدان بیدار پاسخگو خواهد بود.

کدام  وجدان بیدار پاسخ  خواهد داد ؟

چه کسی پاسخ می دهد‌؟ کدام مسئول پاسخگوی دلیل انفجار معدن و کشته شدن 8 نفر از هموطنان عزیزمان خواهد بود؟

فرماندار ؟ نماینده مجلس ؟ مدیرعامل شرکت زغال سنگ طبس ؟ پیمانکار معدن ؟ مهندس فنی و ناظر ؟ سازمان صنایع و معادن و تجارت؟ و یا .... واقعا کدام مسئول جواب خواهد داد ؟؟

یا اصلا این افراد ذکر شده و نشده مقصر نیستند، بلکه متوفیان مسئول کشته شدن خودشان هستند و شاید هم باید خانواده مرحومان به معدن خسارت  بپردازند ؟!!

اصلا این قضیه اینقدر اهمیت دارد ؟ آیا این حادثه و این مصیبت بزرگ به اندازه آتش گرفتن مدرسه در آذربایجان و یا کشته شدن یک موتور سوار در دیهوک اهمیت ندارد ؟! آیا نباید رسانه ها بیشتر از این وارد این حادثه می شدند و علت و نقص کار را برای مردم آشکار می ساختند ؟؟

آیا با عزای عمومی اعلام داشتن ،مشکل برطرف شده و پاسخ داده می شود؟شما بگید؟

منتظر پاسخ مسئولین نیستم؟

اما چند سوال فنی دارم از دست اندرکاران معدن ؟

1 – آیا مهندس ناظر و یا کارشناس فنی معدن در محدوده استخراج حضور داشته است؟

2- آیا دستگاه تهویه و تخلیه گاز بدون مشکل و درست بوده است ؟

3 – آیا پیمانکار معدن آنقدر تعهد دارد که وقتی دستگاهی باید قبل از شروع به کار افراد،روشن شود و آیا در آن روز که حادثه روی می دهد دستگاه تهویه درست بوده است؟

4 – جان یک انسان به نظر شما چقدر اهمیت دارد؟

5 – در یک کلام آیا شرکت زغال سنگ آنچنان که باید ،نظارت کافی و لازم را برای محدوده ها و کارگاه های استخراج دارد؟ آیا پیمانکاران تعهد دارند؟آیا مهندس ناظران نسبت به وظیفه سنگین که بر عهده دارند، تعهد دارند؟ آیا از خطرات احتمالی و شیوه های برخورد با آن اطلاع دارند؟

اگر دارند ، پس چرا باید شاهد چنین حوادث مرگباری باشیم؟ به چه طریق خواهند توانست پاسخگوی خانواده های این عزیزان باشند؟و آیا پاسخگو خواهند بود؟و اگر پیمانکار و مهندس معدن کوتاهی کرده باشند در انجام وظیفه ، به چه شکل مجازات و تنبیه خواهند شد؟؟!

معدن کاران ،مهندسان معدن، صاحبان شرکت و معدن، چرا درس عبرت نمیگیرید؟

مگر سال اولی هست که به این کار آشنا شده اید؟ آیا نمی دانید باید برای معادن زیرزمینی بخصوص زغال سنگ که به خودی خود و با یک حرکت  قابل اشتعال است و باعث انفجار خواهد شد، خیلی بیشتر دقت داشته باشند و نظارت کنند و با احتیاط و ایمنی کامل نسبت به استخراج ماده معدنی اقدام کرد . . . .

چرا باید جان این کارگران عزیز و زحمتکش که خانواده هایشان منتظر مرخصی همسرانشان بودند، فرزندان معصومشان منتظر بودند که حضور پدر عزیزشان را در خانه ببینند و ....

پدر و مادر این کارگران چه گناهی کردند که داغ فرزند می بینند؟

کدام وجدان بیداری وجود دارد که پاسخگو باشد ؟؟!

اگر کسی پاسخگو نباشد پس مسئول ندارد این کار !! پس مسئولیت پذیری وجود ندارد!! پس تمام این مسئولان حاضر، در واقع مسئول نیستند ! چون اگر باشند باید پاسخگوی این کشتار باشند.

چرا باید پس از این همه سال سابقه معدن زغال سنگ طبس باز هم شاهد چنین حوادث مرگباری باشیم که باعث تاسف باشد و خانواده هایی را داغدار کند.در این ایام  شب یلدا و در آخرین روزهای پاییز باید شاهد خزان عمر این زحمتکشان و مردان باغیرت باشیم.

انچه گویاست شاید مسئول فنی با تجربه و با تعهد انجام وظیفه نکرده است؟شاید...

اینجانب به همه خانواده های داغدار بخصوص خانواده محترم مرحوم شادروان علی مهدی زاده که از اقوام بنده می باشند تسلیت عرض می کنم و از خداوند متعال برای بازماندگان صبری جمیل و جزیل را مسئلت می نمایم.

باشد که دگر شاهد چنین حوادث مرگباری نباشیم.

انجمن پیک اندیشه خواستار پاسخگویی دقیق و روشن مسئولین این کارگاه معدنی برای این حادثه انفجار می باشد.

/ 1 نظر / 13 بازدید